Wi-Fi Sense – nowa funkcja Windows, Internet od znajomych

System Windows 10 został wyposażony w nową funkcję o nazwie Wi-Fi Sense, która pozwala na automatyczne połączenie z sieciami Wi-Fi, do których podłączyli się ostatnio twoi znajomi, nawet jeśli nie znasz hasła do tej sieci. Na początek trzeba rozwiać pewne obawy jakie stwarza to rozwiązanie, zanim dana sieć zostanie udostępniony zostaniesz zapytany o to czy udostępnić ją znajomym, a po drugie funkcję można całkowicie wyłączyć.
Sense Wi-Fi

Skąd ten pomysł?

Jak wiele funkcji zaimplementowanych w Windows 10, tak i ta narodziła się w systemie Windows Phone. Zasada była identyczna, łączymy się z siecią, a następnie możemy ją udostępnić znajomym z Outlook.com, Skype, Facebook.. Pomysł miał zminimalizować zużycie danych mobilnych na smartfonach.

Na szczęście Wi-Fi Sense nie współpracuje z zaawansowanymi protokołami uwierzytelniania sieci bezprzewodowych 802.1xEAP. Jeśli jednak twoje biuro osiada szyfrowanie oparte o WPA/WPA2 powinieneś się dobrze zastanowić nad rozprzestrzenieniem dostępu do tej sieci.

Jak to? Wszyscy znajomi poznają moje hasło?

Spokojnie, Microsoft przechowuje hasło w formie zaszyfrowanej i w takiej formie dostaje je nasz znajomy, jest rozszyfrowywane na czas podłączania do sieci. Możliwe, że najdą się osoby potrafiące wydobyć hasło, ale trzeba się zastanowić ilu waszych znajomych potrafiła by zrobić coś takiego?
Jakby się zastanowić Wi-Fi Sense jest bardziej bezpieczne od prostego zapytania o hasło, które nasz znajomy może następnie podać każdemu.
Sense Wi-Fi
Jak twierdzi Microsoft nasze „hasło” jest udostępniane tylko naszym znajomym, a nie znajomym – znajomych.

Nie wiem czy chciałbym aby każdy z moich znajomych mógł buszować w mojej sieci domowej, jednak jak w wielu rzeczach w życiu tak i tu należy dokonać wyboru, pomiędzy wygodą a absolutnym bezpieczeństwem.

Jak wyłączyć Wi-Fi Sense

Sense Wi-Fi
Naciśnij Start -> Ustawienia -> Sieć i Internet -> Wi-Fi -> Zarządzaj ustawieniami Wi-Fi. Następnie zmieniamy pozycję suwaka pod „Nawiązuj połączenia z sieciami udostępnianymi przez moje kontakty”.

Jednej rzeczy której brakuje w tym rozwiązaniu to brak możliwości wyboru którym dokładnie osobom udostępniamy dostęp no naszych sieci. I nie są to głównie znajomi do których mówimy tylko i wyłącznie cześć na ulicy.

Jeśli jesteś Administratorem sieci i chcesz zablokować możliwość udostępniania sieci należy zmienić nazwę SSID dodając na koniec frazę _optout.

Szkoda że Microsoft utworzył własną frazę, ponieważ Google używa do tego frazy _nomap, tak więc musimy zadecydować, która z korporacji będzie indeksować naszą sieć.

Linkografia

Permalink do tego artykułu: https://geek.net.pl/wi-fi-sense-nowa-funkcja-windows-internet-od-znajomych/artykuly/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.