Stacja pogody do zadań specjalnych

W dniu wczorajszym zakupiłem stację pogody SOENS 270009, która jest tożsama z bardziej popularnym modelem WH1080. Stacja posiada 6 sensorów zewnętrznych podzielonych na cztery elementy, tj. sensor temperatury, barometr, higrometr, sensory prędkości oraz kierunku wiatru. Czujniki zewnętrzne zasilane są przy pomocy dwóch paluszków R6 (AAA).

Dzięki użyciu częstotliwości 868MHz jak podaje producent możemy uzyskać zasięg do 150m, osobiście stację bazową od czujników zewnętrznych mam oddaloną około 90m oraz pomiędzy znajduje się ściana, wszytko odbiera bez najmniejszych problemów. Częstotliwość 868MHz nie jest tak często używana jak częstotliwości 2,4gGHz (Wi-Fi), czy 433MHz (używane często przez czujniki zwykłych stacji pogody). Dodatkowym atutem jest automatyczne ustawnianie czasu dzięki DCF77.

easyweather

Port USB pozwala na analizę danych na komputerze. Załączone oprogramowanie Easy Weather pozwala na podstawową analizę danych.
Jeśli chcemy uzyskać więcej opcji z pomocą przychodzi nam oprogramowanie Cumulus, które jest bardzo rozbudowane oraz posiada wersje na większość systemów operacyjnych w tym urządzenia mobilne.

cumulusmx

Osobiście wykorzystałem oprogramowanie CumulusMX oraz platformę RaspberryPi 2, ze względu na złożone opcje konfiguracji oraz niskie zużycie energii elektrycznej przez urządzenie.

Po podstawowej konfiguracji urządzenie i instalacji dystrybucji linuxa Rasbian opartej na Debianie, zainstalowałem potrzebne pakiety.

sudo apt-get install screen
sudo apt-get install mono

Następnie skopiowałem pliki CumulusMX do katalogu domowego. Oprogramowanie to jest w wersji beta, jednak nie miałem najmniejszych problemów w działaniem, aktualną wersję można pobrać z forum [LINK].

Oprogramowanie CumulusMX konfigurujemy przy pomocy przeglądarki internetowej na wybranym przez nas porcie, domyślnie jest to port 8998.
Wprowadzamy więc adres IP naszej stacji wraz z portem, jeśli robimy to na maszynie lokalnie wystarczy http://localhost:8998.

Podczas pierwszego uruchomienia oprogramowania musymy wybrać typ stacji inaczej nie zesparuje się ona z oprogramowaniem. W tym celu wchodzimy w zakładkę Settings -> Station Settings oraz ustawiamy Station Type na Fine Offset.

Ponownie uruchamiamy oprogramowanie, stacja powinna połączyć się z oprogramowaniem.

Teraz możwmy przystąpić do dokładniejszej konfiguracji jak ustawienie odpowiednich jednostek.

W zakładce Internet Settings możemy ustawić wysyłanie danych na wybrany serwer FTP. Jest możliwość automatycznego utwożenia strony internetowej z danymi pogodowymi, możemy również skorzystać z dostępnych internecie szablonów takich stron internetowych [LINK].

Dużą zaletą jest możliwość synchronizacji danych z popularnymi serwisami pogodowymi takiemi jak:

  • PWS Weather
  • APRS/CWOP
  • Awekas
  • WeatherCloud

poza tym istnieje możliwość wysyłania danych do Twitter’a.

Osobiście wysyłam dane do Aweaks, dzięki temu mam podgląd do danych pogodowych w każdym zakątku świata na telefonie dzięki aplikacji mobilnej. [LINK]

Smart Awekas

Póki co stacja działa bez zarzutu. Ważne jest, aby uzyskiwać wiarygodne dane pogodowe umieścić czujniki w taki sposób, by nie zasłaniał jej budynek, może do zakłamać wskazania wiatromierza.

.

Permalink do tego artykułu: https://geek.net.pl/profesjonalna-stacja-pogody-z-analiza-danych-na-komputerze/artykuly/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.