Technologia ubieralna czyli cyberpunk już dziś

Coraz częściej widzimy pojawiające się nowe gadżety tylu Google Glass, czy inteligentne zegarki. Świat powoli wkracza w nową erę, w erę gdzie jesteśmy coraz bardziej zależni od nowych technologii, pomagają one nam w codziennym życiu, ułatwiają je, a nawet potrafią pomóc uratować ludzkie życie.


1. Okulary poszerzające rzeczywistość
google_glass
Ostatnimi czasy głośno było o dwóch projektach Google Glass oraz Oculus Rift. Google Glass wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie na temat ochrony prywatności. Okulary te pozwalają na rejestrację otoczenia, „widzą” to co my. W przyszłości istnieje możliwość wbudowania funkcji rozpoznawania twarzy skorelowaną z usługami społecznościowymi jak np. Facebook. W ten sposób wchodząc do baru/restauracji  wyświetlą się nam profile osób znajdujących się obok nas. Okulary które do tej pory mogliśmy oglądać tylko w świecie Science Fiction, a one istnieją już dziś. Będą one mogły badać parametry naszego organizmu, a w razie wystąpienia u nas jakiś problemów powiadomią nas.  Do postrzegania dźwięków nie będą nam potrzebne uszy, wszystko dzięki kostnemu przewodnictwu fal dźwiękowych, dźwięk będzie wysyłany bezpośrednio do naszej czaszki. Możliwości tych okularów ciężko zliczyć.
oculusrift
Na inny pomysł okularów a właściwie gogli wpadła firma Oculus VR, stworzyła one gogle które rozszerzają naszą rzeczywistość w grach komputerowych, możemy czuć się jak byśmy byli w naszym wirtualnym świecie. Pomysł spodobał się firmie Facebook, która kupiła projekt w marcu tego roku za kwotę 400 milionów dolarów, na razie nie wiadomo do czego wykorzysta pomysł firma Zuckerberg’a. Możemy się domyślać że chodzi o implementację usług społecznościowych. Możecie sobie wyobrazić, że spotykacie ze znajomymi bez wychodzenia z domu, wystarczy założyć gogle i możemy zobaczyć cyfrowe modele osób i porozmawiać z nimi jak by były razem w pokoju.
inteligentne_soczewki_kontaktowe
Obecnie koncern  z Moutain View pracuje nad soczewkami do rozszerzonej rzeczywistości, choć na razie mają się ograniczać do funkcji przydatnych cukrzykom, czyli miały by wbudowany  czujnik poziomu cukru we łzach i informowały by nas o złym jego stanie, a w razie zagrożenia życia zawiadomiły by lekarza.

2. Inteligentne zegarki
smartwatch
W ciągu ostatnich miesięcy mieliśmy kilka premier inteligentnych zegarów, na razie nie są one zbyt popularne z powodu potrzeby częstego ładowania akumulatorów (codzienne), braku autonomiczności (wymaga połączenia ze smartphonem ) oraz puki co dość wysokich cen. Zegarek ten oprócz oczywistej funkcji czyli pokazywania czasu, posiada wiele innych, np. pokazywanie nowych wiadomości (SMS, Facebook), możliwość zdalnego zarządzania połączeniami (odbieranie, wykonywanie), mierzenie pulsu oraz kalendarz. Z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej modeli, producenci prześcigają się w designie, funkcjach oraz żywotności baterii.

3. Spodnie z wbudowaną ładowarką
Spodnie_z_ladowarka
Microsoft wpadł na pomysł, aby wbudować ładowarkę w spodnie. Miały by mieć wbudowany akumulator oraz ładowarkę indukcyjną (bezprzewodową), i ładować nasz telefon podczas trzymana go w kieszeni spodni. Pomysł nie został zbyć ciepło przyjęty, ze względów wpływu generowanego promieniowania elektromagnetycznego na organizm.

4. Opaski
Opaski
Ostatnio firma Xiaomi wydała opaskę Mi Band, która w odróżnieniu od SmartWatch wymaga comiesięcznego ładowania. Służy ona do monitorowania funkcji życiowych, pulsu oraz ciśnienia, podczas uprawiania sportu, łączy się ona ze smartfonem i pokazuje nam wyniki/statystyki. Może również służyć jako klucz do odblokowywania telefonu.

5. Inteligentne koszulki
Koszulka OMsignal pozwala na

 • nasze tętno,
 • prędkość oddychania,
 • głębokość oddychania,
 • intensywność naszej aktywności fizycznej,
 • liczbę wykonanych kroków,
 • liczbę spalonych kalorii,
 • zmienność rytmu serca.

Wszystkie te dane magazynuje, jeśli nie jest podłączona do naszego smartfona, aby później móc je przeanalizować, jest to produkt nie tylko przeznaczony dla sportowców, również do zwykłego użytku, pozwala na przykład wykryć zawał serca, a dzięki specjalnej aplikacji istnieje możliwość poinformowania wyznaczonych osób o naszym stanie zdrowia. Całość jest oczywiście wodoodporna. Zamówienia można składać w sklepie producenta. [LINK]  

6. Inteligentna biżuteria

Firma Cuff wydała serię biżuterii, która posiada szereg funkcji:

 • wibracja poinformuje nas o przychodzącym połączeniu,
 • zliczy ilość naszych kroków,
 • wyśle alarm wraz z lokalizacją do wybranej osoby w razie zagrożenia,
 • a na koniec dnia pozwoli nam przeanalizować wszystkie zgromadzone dane.

Jest to bardzo ciekawy pomysł, a szczególnie ten z prywatnym alarmem. Na pewno zwiększy to nasze poczucie bezpieczeństwa.

5. Chip w mózgu
chip_mozg
W Amerykańskiej armii narodził się pomysł, aby żołnierzom wszczepiać specjalny chip, który pobudzał by odpowiednie obszary mózgu w odpowiednich sytuacjach, miało by do zwiększyć szybkość reakcji w przypadku zagrożenia,  a także wyeliminować zespół stresu pourazowego oraz wiele innych chorób psychicznych.

Istnieje również pomysł wbudowania mini komputera dzięki któremu moglibyśmy przetwarzać szybciej informacje, np. wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne „w pamięci”.

6. Dragon Skin
Dragonskin
Jest to kolejny pomysł armii USA, jest to zbroja która ma oszacować czas przez jaki będzie mogła ochraniać żołnierza przed ostrzałem oraz podać kaliber pocisku. Opiera się ona piezo-elektryce, czyli materiale który generuje pole elektryczne podczas nacisku. Każda z płyt posiada dwa sensory jeden zamieniający powstałą energię elektryczna w energię mechaniczną wprowadzającą cały pancerz w wibracje, drugi zaś powstałą energię mechaniczną na elektryczną, potrzebną do obsługi sensorów.Na podstawie powstałego napięcia jest w stanie określić rodzaj broni.

7. Bransoletka zamiast klawiatury

Najnowszy projekt Microsoft Research w Cambridge dotyczy bransolety Digits pozwalającej sterować komputerem za pomocą gestów, a także dzięki odczytywaniu ruchu palców, można pisać jak na wirtualnej klawiaturze.

Wbudowane w obudowę diody LED odbijają promieniowanie podczerwone od palców użytkownika, a laserowa wiązka odbija ich układ. Wszystkie dane przekazywane są do komputera, to pozwala na stworzenie obrazu ręki z dokładnością do jednej setnej centymetra.

Całość pozwala na odczyt ruchu ręki w trzech wymiarach, co tworzy nowe możliwości w grach komputerowych. To otwiera praktycznie nieograniczone możliwości implementacji komend i poleceń.


Bardzo ciekawe dokąd dojdzie technologia ubieralnia, miejmy nadzieje że twórcy zachowają jednak zdrowym rozsądkiem w tworzeniu coraz to nowszych wynalazków.

Permalink do tego artykułu: https://geek.net.pl/technologia-ubieralnia-cyberpunk-juz-dzis/artykuly/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.