Internet of Things – Internet Rzeczy

Internet rzeczy jest koncepcją w której jak najwięcej przedmiotów posiada możliwość przetwarzana, gromadzenia i wymiany danych przez globalną sieć.

Termin „Internet rzeczy (ang. Internet of Things) został wymyślony przez Kevina Ashtona (twórca m. in. globalnego standardu chipów RFID oraz innych czujników) w 1999 roku.

Szacuje się że do roku 2015 do internetu będzie podłączonych ponad 6 miliardów urządzeń, a dostęp do sieci globalnej będzie posiadało 75% populacji.

Proces informatyzacji urządzeń codziennego użytku nabiera tempa, dlatego określa je go mianem drugiej rewolucji internetowej.

Zmieni to nie tylko życie człowieka, ale także sposób świadczenia usług. Już dziś menadżerowie zastanawiają się jakie nowe usługi można zaoferować użytkownikowi posiadającemu dane urządzenie z funkcją globalnej komunikacji. W wielu przypadkach produktem nie jest samo urządzenie, ale świadczone przez nie usługi.

Przedstawię tylko kilka przykładów, ponieważ jest ich tak wiele, aż trudno zliczyć.

1. Pralka z Wi-Fi
Pralka w WiFi
Ostatnio coraz więcej producentów wydaje pralki z wbudowanym modułem Wi-Fi, dzięki któremu możemy zarządzać naszą pralką z smartfona. Pralka może m.in. dostosować zużycie wody i energii do ilości włożonego prania, dostaniemy powiadomienie o zakończonym praniu, telefon wykryje że niedługo będziemy wracać do domu i dostosuje tak czas uruchomienia, aby po powrocie czekało na nas pranie gotowe do wywieszenia, ponadto poinformuje nas o awarii oraz o tym co jest jej przyczyną. Przykładem takiej pralki może być Samsung Arno WF12F9E6P4W.

2. Inteligentna lodówka
Inteligentna lodówka
Lodówka taka poinformuje nas o kończących się produktach, dostosuje swoją temperaturę do pory dnia, wyświetli prognozę pogody, pokaże najważniejsze wiadomości. Ponadto lodówka sama zawiadomi serwis o awarii. Przykłąd lodówki LG Smart Refrigerator.
Inteligentna lodówka
3. Samochód zarządzany przez smartfona
Samochód Autonomiczny
Na razie funkcje smart występują tylko w droższych modelach samochodów, jednak z roku na rok tańsze modele zyskują coraz większą funkcjonalność. W wielu modelach montuje się moduły Wi-Fi oraz modemy do mobilnego internetu, aby zapewnić kierowcy i pasażerom jak najwięcej funkcji, takich jak możliwość przeglądania ulubionych stron, słuchania strumieniowo muzyki lub oglądania filmów, zdalne uruchomienie samochodu. Jest jedna funkcja która może być naprawdę przydatna, mianowicie możliwość namierzenia samochodu, zdalne zablokowanie go, czy możliwość automatycznego zawiadomienia policji o kradzieży. Jak przypuszcza firma iSuppli (amerykański koncern technologiczny) do roku 2017 zostanie sprzedanych 7,1 miliona takich samochodów.

Innym bardzo ciekawym pomysłem są samochody autonomiczne, które prowadzą się same bez konieczności ingerencji kierowcy. Najbardziej znanym projektem są samochody firmy Google, bazują one na Lexusie RX 450h, musi jednak minąć trochę czasu zanim samochody wyjadą na drogi publiczne.

4. Żarówka za 30 dolarów
Żarówka
LG Smart Lamp to najnowszy pomysł koreańskiej firmy. Posiadają możliwość ustawienia jasności zależnie od pomieszczenia, włączanie/ wyłączania bez wstawania, ustawienie barwy zależnie od preferencji, a także bezpośrednią interakcję ze smartfonem, mogą mrugać w rytm muzyki. Na razie żarówki są dostępne tylko w Korei, nie wiadomo kiedy trafią do sprzedaży globalnej.

Na podobny pomysł wpadła firma Philips wpuszczając Philips Hue, których funkcjonalność jest zbliżona, a zestaw trzech żarówek kosztuje „zaledwie” 800zł. Pomysł doceniła firma Apple która zamierza je wprowadzić do swojej oferty. Na razie żarówki są dostępne tylko w Korei, nie wiadomo kiedy trafią do sprzedaży globalnej.

5. Lustro z systemem Android

Jest to kolejna koncepcja firmy LG, lustro które oprócz oczywistej funkcji będzie pełnić rolę dużego tablet’a, wyświetli pogodę, posty na Facebook’u, ale także sprawdzi nasz stan zdrowia. Jest to poprostu duży telewizor z nałożoną warstwą odblaskową.

6. Smart City

Jest to koncepcja miasta które jest w dużej mierze zinformatyzowane, ma to na celu rozładowanie korków, ochronę środowiska a także cel społecznościowy.  Rozwiązania które pozwalają wcielić założenia w życie to m.in. inteligentne skrzyżowania, automatyczny system karania kierowców, minimalizację wytwarzanych gazów cieplarnianych, starowanie ilością generowanych ścieków, bezpośrednie wpływanie na wygląd miasta przez mieszkańców. Istnieje wiele przykładów takich miast: Dubaj, Amsterdam, Lyon, Yokohama itd.

Gdańsk Żuraw

Bardzo ciekawym projektem realizowanym w Polsce jest Tristar, system inteligentnych skrzyżowań, realizowany w Trójmieście.  Jest to scentralizowany system sterowania ruchem ulicznym dzięki sygnalizacji świetlnej, systemem karania kierowców którzy zachowują się nienależycie na drodze, wspomaganie służb ratunkowych („zielona fala” dla pojazdów uprzywilejowanych), planowanie ruchu, zarządzanie parkowaniem oraz informowanie kierowców o sytuacji na drodze.

7. Inteligentny dom

Jest to pomysł na dom częściowo automatyczny, częściowo sterowny zdalnie. Zawiera on w sobie

  • zarządzanie systemem alarmowym (monitoring, alarm, sterowanie roletami antywłamaniowymi, symulacja obecności mieszkańców),
  • ogrzewaniem (dostosowanie temperatury do panujących warunków atmosferycznych, sterowane wentylacją, oknami),
  • oświetleniem (zdalne włączanie i wyłącznie oświetlenia, dostosowywanie oświetlenia do ilości obecnych osób),
  • obsługa uradzeń audio/video,
  • system przeciw pożarowy (powiadamianie służb ratunkowych, oddymianie, system zraszaczy),
  • personalizacja.

 

Wymieniłem rozwiązania wyróżniające się, do listy można dodać urządzenia wymienione w moim poprzednim artykule [LINK].

Najważniejsza jak zwykle jest świadomość użytkowników tego typu urządzeń, trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa, łączyć się z nimi w sposób bezpieczny oraz przeprowadzić odpowiednią konfigurację.

Niestety nasuwa się wiele pytań, po ostatnich aferach z agencjami wywiadowczymi, można się zastanawiać kto tak naprawdę będzie miał dostęp do danych generowanych przez tego typu sprzęt. Z drugiej strony nie można popadać w paranoję.

Tego typu rozwiązania powstają w celu ułatwienia nam życia, poprawienia jego standardu oraz zwiększenia bezpieczeństwa. Nie do końca da się przewidzieć dalszy rozwój technologii tego typu. Czas pokaże jak będą wyglądały czasy naszych dzieci oraz wnuków.

Permalink do tego artykułu: https://geek.net.pl/internet-of-things-internet-rzeczy/artykuly/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.