Chyba każdy użytkownik systemów z rodziny Windows spotkał się z komunikatem : „Mało miejsca na dysku „, co wtedy zrobić?
1. Usunąć niepotrzebne programy
W tym celu wchodzimy w Panel sterowania -> Programy i funkcje, następnie wybieramy niepotrzebne programy, wybór zatwierdzamy prawym przyciskiem myszy i postępujemy zgodnie z instrukcjami.
2.Czyścimy pliki tymczasowe oraz stare wpisy rejestru
Najłatwiej możemy zrobić to przy pomocy programu CCleaner.
Można tego także dokonać ręcznie zazwyczaj pliki tymczasowe mają następujące ścieżki:
C:\Windows\Temp
C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp
3. Przenosimy plik wymiany na inną partycję
Plik wymiany w systemach Windows zawarty jest w pliku pagefile.sys. Jest to obszar pamięci na dysku zarezerwowany dla systemu jako rozszerzenie pamięci RAM.
Aby zmienić ustawienia należy wejść w Komputer -> Właściwości systemu -> Zaawansowane ustawienia systemu.
Z zakładki zaawansowane w sekcji Wydajność wybieramy opcję Ustawienia…
Po pojawieniu się okna w zakładce Zaawansowane klikamy Zmień
Ukaże się nam następujące okno:
Zaznacz partycję inną od systemowej ( zazwyczaj partycja C:) i wybierz opcję Rozmiar kontrolowany przez system, następnie wybierz partycję systemową i wybierz opcję Bez pliku stronicowania. Całą operację zatwierdź przyciskiem OK.
4. Usunięcie lu zmiana rozmiaru pliku hibernacji
Plik hiberfil.sys przechowuje dane z pamięci RAM podczas hibernacji. Użytkowinkowi niekorzystającemu z tej opcji plik jest zbędny. Jego wielkość zależy od zainstalowanej wielkości tejże pamięci.
Aby dokonać zmiany na tymże pliku uruchamiamy wiersz poleceń (Uruchom -> cmd)
Aby usunąć plik wprowadzamy komendę
powercfg -h
jeśli plik nadal istnieje na naszym dysku, należy go usunąć ręcznie,
natomiast jeśli chcemy zmniejszyć pojemność tego pliku wpisujemy:
powercfg -h -Y,
gdzie Y to liczba wyrażona w procentach, oznaczająca wielkość pilku po wykonaniu operacji.
Przykładowo wprowadzając powercfg -h -90, plik zostanie zredukowany o 10%, czyli do 90% jego wielkości. Nie można zredukować pamięci o więcej niż 50%.
5. Zmieniamy pojemność kosza
Zmian w rozmiarze kosza możemy dokonać klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając Właściwości. Możemy również wybierając opcję Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki permanentnie, usunąć kosz całkowicie, usuwane pili będą usuwane od razu.
6.Defragmentacja dysku
Defragmentacja polega na uporządkowaniu danych na dysku, w celu przyspieszenia ich odczytu, takie ułożenie zwalnia również trochę miejsca.
Możemy spożywać z narzędzia systemowego:
Wchodzimy w Komputer, wybieramy partycję do defragmentacji, następnie klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Właściwości, następnie Narzędzia, Defragmentuj, ponownie wybieramy partycję i wybieramy Defragmentuj.
Istnieje również wiele zewnętrznych programów do wykonywania tej operacji, jednym z nich jest darmowy program Defraggler.