Przyszłość komunikacji bezprzewodowej – NFC

NFC, Near Field Communication (pol. komunikacja bliskiego zasięgu) to nowy standard komunikacji bezprzewodowej, pozwalający na wymianę danych do 20 cm.

Jest to czytnik i nadajnik kart inteligentnych opartych na technologii RFID, pozwala to na komunikację z kartami zbliżeniowymi, jak i innymi urządzeniami z NFC.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania tej technologii, przybliżę wam kilka z nich.

  • Komunikacja pomiędzy Smartfonami i Tabletami

Active NFC
W ten sposób można dzielić się zasobami danych takimi jak, zdjęcia, muzyka, kontakty, strony internetowe, możliwe że niebawem funkcjonalność się rozszerzy.

W urządzeniach z systemem Android na pokładzie instalowana jest aplikacja Android Beam ułatwiająca nam to zadanie. Pozwala na bezproblemowe udostępnianie wybranych treści innym urządzeniom wyposażonych w tą aplikację.

Wystarczy włączyć funkcję Beam w telefonie, następnie uruchamiamy wybrany zasób, przykłądowo film na Youtube, i zbliżamy naszego smartfona do urządzenia docelowego, akceptujemy transmisję, a po chwili, plik znajduję się na telefonie znajomego.

To pokazuje niewątpliwą przewagę nad technologią Bluetooth, w której należało należało najpierw sparować urządzenia aby wysłać wybrany zasób.

  • Odczytywanie informacji zawartej w chipie RFID

Może to być metka, naklejka lub breloczek, te metody udostępniania informacji wykorzystywane są w sklepach, muzeach, oraz dworach,

aby zaprezentować wybrany produkt, eksponat lub zapoznać się z rozkładem jazdy.

Tatrzański Park Narodowy

A to tylko część zastosować chipów RFID, mogą służyć do dzielenia się tagami.

TAG NFC

Tagi to urządzenia pozwalające zaprogramować konkretną czynność do wykonania na naszym smartfonie, możemy przykładowo umieścić naklejkę RFID w naszym samochodzie, aby włączyć w telefonie tryb głośnomówiący, rozjaśnił wyświetlacz, włączył nawigację lub umieścić tag na szafce nocnej  tak aby ustawiał nam budzik, wyłączył wifi i wyciszył telefon.

Samo zaprogramowanie naszego taga jest banalnie proste możemy skorzystać z aplikacji znajdującej się w Google Play [LINK], wybrać następujące zadanie a następnie zbliżyć telefon.

NFC Writer

Jedynym ograniczeniem jest rozmiar pamięci naklejki który wynosi 888 bajtów.

  • NFC zamiast karty płatniczej

Kolejną metodą jest wykorzystywanie naszego urządzenia z NFC do płatności w sklepach.

Google Wallet

W Polsce technologia nie jest wykorzystywana do tego celu na szeroką skalę, udostępnia ją parę banków we współpracy z operatorami komórkowymi.

Zaś w Stanach Zjednoczonych Google udostępnił aplikację Wallet, która umożliwia korzystanie ze smartfona jak ze zwykłej karty zbliżeniowej. Jednak w znacznie bezpieczniejszy sposób gdyż nie umożliwia na z czytanie danych w dowolnej chwili, tylko gdy mamy uruchomiony moduł NFC z aplikacją. Ponadto usługa ta pozwala na wysyłania pieniędzy w formie załączników do poczty na Gmail’u.

Patrząc na rozwój technologii można spodziewać się jeszcze wielu pomysłów na jej wykorzystanie, zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Permalink do tego artykułu: https://geek.net.pl/przyszlosc-komunikacji-bezprzewodowej-nfc/aktualnosci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.