W dzisiejszej dobie urządzenie bez dostępu do internetu nie można nazwać urządzeniem w pełni funkcjonalnym. Tak więc jeśli zastanawiały się nad wyborem łącza, najlepiej wybrać najlepsze dostępne. Podstawowymi kryteriami są:
- Prędkość łącza
- Cena
- Dostepność
- Stabilność łącza
- Limity transmisji danych
Przy wyborze nie należy kierować się tylko ceną ale również resztą kryteriów.
Zobaczmy jakie typy łącz są dostępne.
- Łącze ADSL
Jest to usługa świadczona na zwykłym łączu telekomunikacyjnym, i jest udostępniona przez wiele firm i powszechnie dostępna. Czołowymi firmami świadczącymi tego typu usługi są Orange oraz Netia.
Technologia ta oferuje prędkości rzędu 24Mb/s przy pobieraniu plików, oraz 3,5Mb/s przy wysyłaniu plików. Prędkość zależy jednak od odległości od centrali oraz jakości infrastruktury. Technologia ta nie zajmuje łącza telefonicznego, ponieważ w odróżnieniu od modemów telefonicznych, dane przesyłane są na innej częstotliwości, niż głos.
Łącze jest stabilne i obecnie nie posiada limitów transferów. Ponadto Orange niedawno wprowadziła obsługę IPv6 dla swoich klientów.
- Sieć osiedlowa
Rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach oraz osiedlach domków jednorodzinnych. Realizowane za pomocą skrętki bądź łączy bezprzewodowych. I ile łącze przewodowe jest dosyć stabilne, bezprzewodowe już mniej, jest bardzo podatne na działanie otoczenia i warunki meteorologiczne. Często koszt instalacji jest dosyć kosztowny, jednak późniejszy abonament jest dużo niższy. Łącza przewodowe są dosyć przyzwoitej szybkości.
- Telewizja kablowa
Obecnie jedne z najszybszych oferowanych łącz, często realizowanych przy pomocy przewodów światłowodowych. W dużych miastach prędkości dochodzą do 250 Mb/s, w bardzo przystępnej cenie. Łącza są mało awaryjne oraz pozbawione limitów transferu.
- Sieć komórkowa
Jest to łącze przeznaczone głównie do zastosowań mobilnych, lub w miejscach o ograniczonej dostępności do innych usług. Łącze posiada limity transferu danych, a zasięg jest uzależniony od pokrycia stacji bazowych. Prędkość zależy od zastosowanej technologii
- GPRS 30-80 kb/s
- EDGE 296 kb/s
- WCDMA 384 kb/s
- HSDPA 14 Mb/s
- HSPA+ 28 Mb/s
- LTE 300 Mb/s
Usługi w dużych miastach działają dosyć stabilnie, jednak w obszarach podmiejskich może być konieczne zastosowanie dodatkowej instalacji antenowej. Rozwiązanie to jest dosyć kosztowne.
- Łącze satelitarne
Najbardziej kosztowne rozwiązanie. Dedykowane szczególnie do osób mieszkających w miejscach mocno oddalonych od dużych miast, gdzie dostęp do innych typów usług jest mocno ograniczony. Podobnie jak w przypadku połączeń mobilnych transfer jest limitowany. Usługodawcy zapewniają prędkości od 512 kb/s do 20 Mb/s. Poza tym wykorzystywanie go do niektórych usług (VOIP, gry internetowe) może okazać się kłopotliwe ze względu na duże opóźnienia. Zaletą jest dostepność, wystarczy antena satelitarna skierowana na satelitę Astra. usługodawcami oferującymi tą usługę są m. in. StarDSL, SkyConnect oraz Hetan.
Jako ciekawostkę należy wymienić usługę realizowaną na łączach sieci komórkowej o nazwie AERO 2. Jest to usługa oferująca darmowy dostęp do internetu. Ograniczeniem jest prędkość 512 kb/s oraz cogodzinne zrywanie połączenia. Aby otrzymać starter należy złożyć wniosek na stronie www.aero2.pl oraz wpłacić kaucję 20zł wraz z kosztami wysyłki 7zł. Do odbioru potrzebujemy własny modem, obsługujący UMTS 900 lub LTE.