«

»

sie 13

Wydrukuj to Wpis

Moose- robak atakujący routery, w celu zarobku na sieciach społecznościowych

Analitycy z Laboratorium Antywirusowego ESET odkryli robaka infekującego urządzenia z systemem  Linux. Atakuje on głównie rutery poprzez usługę telnet, lecz zagrożone są również inne urządzenia w sieci takie jak modemy, kamery IP, nagrywarki DVR.

Rootkit

Wirus przeszukuje sieci w poszukiwaniu aktywnej usługi telnet działającej na standardowym porcie i próbuje się zalogować na konto administratora urządzenia przy użyciu domyślnych haseł producenckich. Jeśli już uda mu się zalogować instaluje się na sprzęcie i rozpoczyna przeszukiwanie naszej sieci LAN oraz puli adresowej naszego ISP w celu infekcji kolejnych urządzeń. Po ukończeniu skanowania podmienia serwery nazw urządzenia na własne w celu podsłuchiwania odpytań domenowych i przekierowywać ofiary na własne strony internetowe z malvare.

 

Jednak głównym celem nie jest podmiana stron WWW, robak tworzy serwer proxy łączący się z serwisami społecznościowymi. Tworzy nowe konta oraz sztucznie generuje obserwatorów oraz polubienia. Które następnie mogą zostać wystawione na sprzedaż.

Według twórców raportu zagrożone są głównie urządzenia następujących producentów: Actiontec, HikVision, Netgear, Synology, TP-Link, ZyXEL i Zhone. Aby sprawdzić czy nasze urządzenia nie są zainfekowane należy zweryfikować nasze serwery DNS. Robak jest usuwany z urządzenia po restarcie, ponieważ nie jest wstanie uzyskać dostępu do pamięci trwałej urządzenia. Po restarcie jednak należy od razu zmienić hasła dostępowe do urządzenia aby sytuacja się nie powtórzyła.

LINKI:

Permalink do tego artykułu: https://geek.net.pl/linux/moose/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.